Czy myślałeś kiedyś o tym, że za kilka lat możesz stracić wzrok lub pamięć?
Cholesterol bo o nim będzie mowa, najczęściej powiązany jest z udarami mózgu, zawałami serca i miażdżycą. Nie zdajemy sobie sprawy, że zły cholesterol (LDL) niesie za sobą dużo więcej spustoszenia w naszym organizmie, często zauważalnego dopiero po latach. Utrata wzroku czy pamięci to jedne z wielu zagrożeń czyhających na nas jeśli zbagatelizujemy problem.
Zacznijmy wszystko od początku. Co to właściwie jest ten cholesterol ?
Cholesterol to nic innego jak substancja tłuszczowa obecna we krwi i wszystkich naszych komórkach. Jest składnikiem m.in. kwasów żółciowych, błon komórkowych, niektórych hormonów. Cholesterol jak inne tłuszcze, nie rozpuszcza się we krwi i dlatego jest transportowany w cząstkach zwanych lipoproteinami.
Należy wiedzieć, że mamy „dobry” i „zły” cholesterol.
HDL – (ang. high density lipoproteins) czyli dobry cholesterol chroni naczynia przed miażdżycą, ponieważ zabiera nadmiar cholesterolu ze ściany naczynia i transportuje go do wątroby, z której jest wydalany razem z żółcią.
LDL – (ang. low density lipoproteins) czyli zły cholesterol, transportuje cholesterol do ścian tętnic, prowadząc tym samym do powstania blaszki miażdżycowej oraz zwężenia naczyń krwionośnych.
Z jednej strony nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować bez cholesterolu (HDL), z drugiej zaś jego (LDL) nadmiar może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób. Większość obecnego w naszym organizmie cholesterolu produkujemy sami, zaledwie 1/4 przyjmowana jest z pokarmami pochodzenia zwierzęcego – mówi Faustyna Ostróżka z Narodowego Programu Walki z Zawałami, Udarami i Chorobami Układu Krążenia „Mam Dobry Cholesterol”.
Skojarzyłbyś utratę wzorku i pamięci ze złym cholesterolem?
Wyobrażasz sobie, że w wieku 30-50 lat nie potrafisz odnaleźć się w społeczeństwie bo tracisz wzrok lub pamięć? Wydaje Ci się, że ten problem nie dotyczy Ciebie? W naszym odczuciu bardzo długo jesteśmy młodzi, robimy karierę zawodową, chcemy dobrze się bawić nie zważając na konsekwencje. Musimy spełniać oczekiwania społeczeństwa. Nasze nawyki żywieniowe dalekie są od ideału zdrowego odżywiania. Niestety dieta z zawartością dużej ilości złego cholesterolu (LDL), używki oraz brak odpowiedniego wysiłku fizycznego wpływają na powolną utratę wzroku i pamięci.
Jakbyś się czuł gdyby ten kolorowy świat powoli zaczynał robić się szary, a z upływem czasu stał się jedynie czarną plamą. Zaczynasz potrzebować pomocy przy podstawowych czynnościach, nie możesz obejrzeć swojego ulubionego serialu, przeczytać nowej książki swojego ulubionego autora, pojechać w ulubione miejsce. Wykonywanie jakiejkolwiek pracy zacznie powodować więcej wysiłku, będziesz musiał nauczyć się wszystkiego na nowo, poznawać świat od początku. Wszystko staje się obce i trudne.
Ten sam wysoki zły cholesterol (LDL) może prowadzić do powolnej utraty pamięci. A twój sukces, doświadczenie czy wspomnienia zawdzięczasz przecież właśnie jej.
Jeżeli zaczynasz dostrzegać u siebie problem z zapamiętaniem krótkiego kodu PIN, lub numeru telefonu, nie możesz przypomnieć sobie twarzy czy nazwiska niedawno poznanej osoby, a opowiedzenie historii z Twojej przeszłości powoduje kilkuminutowe zastanowienie znaczy, że z Twoją pamięcią jest coś nie tak. Może okazać się, że ta powolna demencja jest konsekwencją licznych błędów zdrowotnych popełnianych przez lata i zaniedbywania kontroli właściwego poziomu cholesterolu.
A co na to wszystko nauka?
Cholesterol odkładający się w tętnicach jako blaszki miażdżycowe może w każdej chwili się oderwać i trafić do siatkówki oka. Mowa tutaj o zamknięciu tętnicy środkowej siatkówki. Choroba objawia się bezbolesnym częściowym niedowidzeniem, a
w poważnych przypadkach nawet całkowitą utratą wzroku. Przy leczeniu należy jak najszybciej rozpoznać miejsce powstania zatoru.
Bardzo ważne jest aby nie lekceważyć objawów i szybko udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W niektórych przypadkach, szybkie rozpoznanie choroby daje szanse na odzyskanie wzroku. Zdarzają się również sytuacje kiedy skurcz naczyń ustaje samoistnie. – mówi Faustyna Ostróżka z Narodowego Programu Walki z Zawałami, Udarami i Chorobami Układu Krążenia „Mam Dobry Cholesterol”
Leczenie tego typu schorzeń najczęściej polega na podaniu leków rozszerzających naczynia, okrężnym masażu gałki ocznej. Przy zatorze tętnicy środkowej siatkówki należy również unikać nikotyny, ponieważ ma negatywny wpływ na układ naczyniowy siatkówki.
To samo dotyczy mózgu. Odkładające się złogi cholesterolu powodują twardnienie naczyń krwionośnych. Mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tlenu i substancji odżywczych. Jedyną drogą, żeby owe substancje się tam dostały są naczynia krwionośne. Wynika z tego, że stwardniałe naczynia krwionośne nie mają możliwości przetransportowania substancji odżywczych, a skutkiem tego są niedożywione komórki mózgowe.
Rezultatem takiego stanu rzeczy jest zanik tkanek i demencja. Osoby będące w grupie zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia mają gorzej rozwinięte funkcje poznawcze i dużo szybciej podczas pracy ich zdolności poznawcze się osłabiają. – komentuje Faustyna Ostróżka z Narodowego Programu Walki z Zawałami, Udarami i Chorobami Układu Krążenia „Mam Dobry Cholesterol”
W takim razie co robić, żeby tego uniknąć?
Jest złota zasada 3 punktów:
- Dieta
- Wysiłek fizyczny
- Regularne badania
Prawidłowo skomponowana dieta pozwoli nam na obniżenie złego cholesterolu (LDL). Ważne jest, żeby w naszych posiłkach było dużo owoców, warzyw, zbóż, ziół i ryb. Na śniadanie obowiązkowo płatki owsiane. Zawierają dużo błonnika, który obniża cholesterol. Dużo błonnika zawierają również warzywa strączkowe takie jak fasola, soczewica czy groch. Obiad przygotowujemy na oleju rzepakowym lub oliwie z oliwek – najlepiej extra virgin. Oba te tłuszcze zawierają jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Do popicia wyciśnięty sok z winogron, obniża nie tylko poziom złego cholesterolu (LDL) ale również podwyższa poziom dobrego (HDL). Na przekąskę orzechy i migdały. Potrafią nawet o 5% obniżyć LDL. W takiej diecie nie powinno zabraknąć: łososia, nasion słonecznika, awokado, chudego mięsa. Warto również pomyśleć o naturalnych suplementach, które pomogą zadbać o właściwy poziom cholesterolu. Dieta już jest, teraz czas na ruch. Nawet 15 min dziennie ćwiczeń zdziała cuda. Trening możesz wykonywać kiedy chcesz, ważne jest tylko, aby odpowiednio dostosować go do posiłków. Ćwiczenia powinny rozpocząć się minimum godzinę przed posiłkiem, i nie trwać dłużej niż 30 min do kolejnego . Zasadą polecaną przez lekarzy jest 3x30x130. Czyli ćwiczenia minimum trzy razy w tygodniu, po 30 minut, a Twój puls powinien wynosić 130 uderzeń na minutę.
Może nam się wydawać, że jest wszystko w porządku, ale bez przeprowadzenia odpowiednich badań nie będziemy mieć pewności. Lepiej się dowiedzieć szybciej, że mamy podwyższony cholesterol i obniżać go dietą i ruchem, niż dowiedzieć się za późno. Pamiętaj – tu chodzi o Ciebie!
Więcej informacji: www.mamdobrycholesterol.pl
Informacje o Programie:
Faustyna Ostróżka
+48 660 012 773