Kraków
+48 503 164 521, 12 444 77 29
biuro@imageline.pl

Tajemnice krakowskich murów. Starbucks odsłania zapomniane freski w Pałacu pod Baranami

1.09.2015 admin Pozostałe

Wydawałoby się, że wszystkie zabytki dawnej stolicy Polski zostały już poznane i sklasyfikowane. Jednak kamienice starego Krakowa wciąż potrafią nas zaskoczyć. Wnętrza słynnego Pałacu pod Baranami przez dekady skrywały zabytkowe dekoracje z początku XIX wieku. Dzięki marce Starbucks te cenne dzieła będzie można podziwiać już od 28. sierpnia w nowej kawiarni przy krakowskim Rynku.  

Kraków to magiczne miejsce, w którym wciąż nie wszystko zostało odkryte. Jedną z przestrzeni, skrywających w sobie tajemnicę z przeszłości jest Pałac pod Baranami. W tym znanym wszystkim Polakom budynku, Starbucks odnalazł dzieło zapomniane przez współczesnych: polichromię pochodzącą z przełomu XVIII i XIX wieku oraz gipsowe sztukaterie, których datowanie przypada na przełom XIX/XX wieku.

Prace konserwatorskie, wykonane pod pieczą zespołu Starbucks, odsłoniły iluzjonistyczną dekorację malarską przedstawiającą gzymsy o motywach florystycznych oraz centralnie umieszczoną rozetę. Na kolebkowym sklepieniu pomieszczenia zachowała się również późniejsza sztukateria w kształcie pasów dekoracyjnych o kompozycji wici roślinnych. Całość ekspozycji przywodzi na myśl klasyczne zdobienia inspirowane sztuką antyczną.

W tej oryginalnej scenerii powstaje nowa kawiarnia Starbucks. Marka znana jest na całym świecie nie tylko ze swojej pasji do kawy, ale również z unikalnego charakteru wnętrz kawiarni, często odwołującego się do genius loci danego miejsca. I tym razem, korzystając z okazji, jaką stworzyło niespodziewane odkrycie, Starbucks z oddaniem połączył historię z teraźniejszością. Dzięki temu już wkrótce mieszkańcy Krakowa i  turyści będą mogli delektować się smakiem ulubionej kawy w kubku
z zielonym logo i jednocześnie podziwiać zabytkowe dekoracje.

Wartość tego odkrycia jest tym większa, iż dzieł pochodzących z tego okresu zachowało się stosunkowo niewiele. W zdominowanym przez lepiej zachowaną, starszą architekturę, Krakowie, XIX-wieczne zdobienia często były uważane za mało wartościowe i jako takie zamalowywane.

– Pomimo tego, że Kraków jest miastem bogatym w dziedzictwo kulturowe i historyczne, każdy taki element jest dla nas niezwykle cenny i w wymiarze miejskim, i w wymiarze Pałacu. – mówi konserwator Marcin Ciba odpowiedzialny za ten projekt. – Dobrze się stało, że taka współpraca ze Starbucks została nawiązana. To przykład godny naśladowania, dlatego że to z takich małych elementów buduje się duża kubatura historyczna, artystyczna, świadcząca o dziejach tego miasta.

Pałac pod Baranami to niezwykle ważny punkt na kulturalnej mapie Polski. W jego podwojach  mieści się legendarna Piwnica pod Baranami i kultowe Kino pod Baranami. W przeszłości gościli tu m.in. książę Józef Poniatowski, król saski i książę warszawski Fryderyk August, czy cesarz Franciszek Józef I. Warto podkreślić, że to nie jedyna przestrzeń rozwoju kultury w kraju, o którą zadbał Starbucks. W 2012 roku marka odrestaurowała zabytkowe malowidła w legendarnej kawiarni Lajkonik przy placu Trzech Krzyży w Warszawie, w której obecnie mieści się kawiarnia Starbucks.

– Cieszymy się, że możemy być obecni w tak wyjątkowym dla Krakowa miejscu, jakim jest Pałac Pod Baranami. Malowidła i sztukaterie, które odkryliśmy w lokalu, to dla nas niesamowity prezent, który pozwolił pokazać szacunek marki Starbucks dla dorobku kulturalnego Krakowa, a także historii i tradycji samego pałacu  – mówi Adam Mularuk, Prezydent marki Starbucks na Europę Środkową. – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy podzielić się tym niecodziennym doświadczeniem z naszymi gośćmi.

Nowe, unikalne miejsce spotkań Starbucks w samym sercu Krakowa otwiera się dla gości już 28 sierpnia. Wszystkich miłośników zabytkowego zdobnictwa polskiej architektury oraz amatorów wysokiej jakości kawy zapraszamy do kawiarni Starbucks przy Rynku Głównym 27.

Źródło: materiały prasowe

 

O Starbucks

Historia Starbucks Coffee Company zaczęła się w 1971 roku w Seattle. Obecnie marka Starbucks znana jest na całym świecie jako ekspert w dziedzinie kawy. Opierając się na naszym zobowiązaniu i wartościach, tworzymy dla naszych gości niepowtarzalną atmosferę i wyjątkowe wrażenia (Starbucks Experience). Zapraszamy do naszych kawiarni oraz na strony www.starbucks.com i www.starbucks.pl, a także na profil Starbucks na portalu Facebook.

W Polsce marką Starbucks zarządza AmRest Holdings SE – największa publicznie notowana spółka restauracyjna w Europie Środkowo-Wschodniej. Do zarządzanych przez nią marek należą również: KFC, Pizza Hut i Burger King. Obecnie AmRest działa w 12 krajach prowadząc ponad 850 restauracji. Każdego dnia 23 tysięce pracowników AmRest, poprzez naszą kulturę „Wszystko Jest Możliwe!”, dostarcza wyśmienite smaki oraz wyjątkową obsługę po przystępnej cenie. Zapraszamy do naszych restauracji, aby zasmakować gościnności AmRest.

www.amrest.eu.

 

Skorzystaj z poniższego formularza, aby skontaktować się z Nami


    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości