Kraków
+48 503 164 521, 12 444 77 29
biuro@imageline.pl

O reumatyzmie inaczej

Film z okazji „Światowego Dnia Reumatyzmu”

Wydawałoby się, że każdy wie czym są choroby reumatyczne. Tymczasem narosło wokół nich  wiele stereotypów i mitów. Zbliżający się Światowy Dzień Reumatyzmu, który przypada

12 października, to doskonała okazja, aby podnieść społeczną świadomość na temat schorzeń reumatycznych. Dlatego w ramach kampanii edukacyjnej „Nie odwracaj się plecami od bólu”, przypadkowe osoby zostały zaproszone do wcielenia się w sytuację osób chorych na choroby reumatyczne, a ich doświadczenia zobaczyć można oglądając krótki film pt. „Zrozumieć reumatyzm”, który w najbliższą środę trafi do Internetu.

Potocznie nazywany „reumatyzm” to tak naprawdę około 200 różnych chorób, które atakują układ ruchu, w tym przeważnie stawy. Późno zdiagnozowana i źle leczona choroba może w ciągu kilku lat doprowadzić do niepełnosprawności, pozbawiając pacjentów możliwości pracy zawodowej, a nawet samodzielnego funkcjonowania. Wszystkie choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłym, nawracającym bólem.

Choroby reumatyczne dotykają osób w każdym wieku, bez względu na rasę czy płeć. Z ich powodu cierpi ponad 9 milionów Polaków – statystycznie, co czwarty. Wśród chorób reumatycznych są m.in. choroby o podłożu zapalnym, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Podłoże zapalne chorób reumatycznych wiąże się z niewłaściwym działaniem układu odpornościowego. Szacuje się, że na tę kategorię nieuleczalnych schorzeń cierpi od 300 do 500 tysięcy osób w naszym kraju. Aby zapewnić chorym jak najlepszą jakość życia i dać szansę na zachowanie sprawności, konieczne jest postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy oraz wdrożenie właściwego postępowania terapeutycznego.

Reumatyczna mitologia

Wiele osób sądzi, że objawy chorób reumatycznych nasilają się, kiedy pada deszcz lub gwałtownie zmienia się pogoda, jednak żadne badania naukowe nie potwierdzają takiej zależności. Ponadto, znany reumatyzm kojarzony jest z wiekiem senioralnym. „To chyba dotyczy starszych ludzi.”, „Reumatyzm zaczyna się po czterdziestce.”, takie stwierdzenia pojawiają się w filmie „Zrozumieć reumatyzm”, który powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

Uczestnicy filmu w specjalnej usztywniającej stawy rękawicy, imitującej reumatyczne ograniczenie ruchomości stawów, zostali poproszeni o wykonanie prostych czynności, takich jak wyjęcie biletu  komunikacji miejskiej z portfela czy zapięcie guzików. Eksperyment ten pokazał, że świadomość społeczna na temat problemów, z jakimi borykają się pacjenci jest bardzo niska.

Zrozumieć „reumatyzm”

Wciąż potrzebna jest szeroka edukacja na temat chorób reumatycznych, która z jednej strony zachęci młode osoby z dolegliwościami bólowymi do odwiedzenia lekarza, a z drugiej pomoże szerzej naświetlić sytuację osób chorych.

Film, który powstał w ramach kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu” pt: „Zrozumieć reumatyzm ”, poprzez niestandardową formę komunikacji ma zwrócić uwagę osób młodych na problem chorób reumatycznych.

 „Nie odwracaj się plecami od bólu” to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest podnoszenie  świadomości na temat zapalnego bólu pleców, a przez to – skrócenie czasu od wystąpienia objawów do ustalenia właściwego rozpoznania i zastosowania odpowiedniego leczenia.

W Polsce inicjatywę wsparły  organizacje pacjenckie, zrzeszające chorych z zapalnymi chorobami reumatycznymi m.in. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków „REF”. Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Reumatologiczne.

Skorzystaj z poniższego formularza, aby skontaktować się z Nami


    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości