Kraków
+48 503 164 521, 12 444 77 29
biuro@imageline.pl

Cały czas się rozkręcam, nigdy w życiu nie osiądę na laurach. Pora na fundację! – rozmowa z Agatą Niemiec

Magda Ciszewska: Do tej pory PR-owiec, właścicielka agencji, promotorka zdrowia, biegaczka, twórczyni wspaniałego projektu „Porozmawiajmy o zdrowiu”, a teraz… Pani Prezes fundacji. Już tak mogę?

Agata Niemiec: Możesz, Madziu😊 Pomyślałam sobie, że jak na kobietę dojrzałą, to wypada mieć jakiś zacny tytuł😊 Pani prezes brzmi dumnie. Ale na poważnie, wiesz, jak bardzo kocham ten projekt, więc po prawie 14 latach działalności czas na coś bardziej odpowiedzialnego, czyli fundację.

„Porozmawiajmy o zdrowiu” to bardzo rozwojowy projekt. Ciężko zliczyć liczbę spotkań, na które zapraszałaś Krakowianki, także Warszawianki. Robiłaś masę pozytywnych działań dla kobiet, ich zdrowia, zdrowia ich mężczyzn. Przyszła pora na fundację. Rozumiem, że to naturalna kontynuacja. Opowiedz, proszę, jakie są główne cele fundacji. Jak będziesz realizowała jej misję?

Masz rację, trudno teraz oddzielić taką grubą kreską to, co było przed fundacją oraz to, co stanowi teraz jej statut. To cały czas jest jedna z wielu fundacji, której najważniejszym statutowym zadaniem jest  promocja zdrowia i profilaktyki. Ale tak było od samego początku, kiedy nie było jeszcze fundacji.
Stworzenie fundacji zapewnia wiarygodność, przejrzystość i zaufanie, działamy  na podstawie przepisów ustawy o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 r.
Chcę  przede wszystkim zadbać o popularyzację projektu „Porozmawiajmy o zdrowiu” w lokalnych społecznościach. Ważnym aspektem naszej pracy będzie również poprawa i rozwój społecznej świadomości na temat zdrowia oraz warunków współpracy PoZ z potencjalnymi sponsorami. Wśród celów, jakie sobie stawiamy, jest także upowszechnienie aktywności fizycznej, szczególnie w grupie kobiet dojrzałych czy stymulowanie w środowisku kobiecym inicjatyw na rzecz zdrowia. I wreszcie – będziemy organizowali różnego rodzaju eventy, konferencje. Obiecuję, że dużo się będzie działo, chyba mnie znasz?

Jak zapamiętasz dzień, w którym udało się wreszcie uzyskać status fundacji?

Ogromna radość, szczególnie, że to już był trudny czas (koniec lutego), wszędzie mówiło się o wirusie z Chin, już we Włoszech zaczęło się piekło.
Ostatni event dla kobiet odbył się 6 marca, zdążyłam pochwalić się rejestracją fundacji i nastał lockdown☹
Zostaliśmy w domu, ale podjęliśmy kontakty z otoczeniem w formie zdalnej. Wiedziałam, że to jest czas, kiedy musimy być blisko naszych fanów i jeszcze mocniej komunikować, że trzeba walczyć o kondycję swojego zdrowia.
Historia z koronawirusem jasno nam pokazała, że odporność, to coś, co samo się nie zrobi. Trzeba świadomie podchodzić do swojego zdrowia, codziennie o nie dbać. Codziennie.

Co to oznacza, że fundacja posiada nr KRS. Czy można na nią przekazać 1% podatku?

Jesteśmy wpisani do KRS, natomiast za dwa lata dopiero będziemy mogli ubiegać się o status OPP i spełnić odpowiednie warunki. Przez ten czas chcemy aktywnie promować fundację i pokazywać, co robimy i dla kogo. Chcemy też mocno pomagać innym w promocji zdrowia. Szukamy partnerów, ale też zaprzyjaźnionych fundacji, z którymi łączymy siły.
Do osiągnięcia celów statutowych Fundacja będzie podejmowała szereg różnorodnych działań. Na pewno będziemy się skupiać na organizowaniu i wspieraniu działań promocyjnych i marketingowych PoZ, a także popularyzowaniu, we wszelkich możliwych formach, wiedzy, doświadczenia oraz dorobku w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki na rzecz lokalnych społeczeństw. Będziemy także organizować spotkania edukacyjne PoZ z lokalnymi społecznościami oraz wspierać ich rozwój poprzez opracowywanie wspólnej strategii rozwoju lokalnego inicjatyw prozdrowotnych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o naszych planach aktywizacji środowisk dojrzałych kobiet, przez udzielenie wsparcia organizacyjnego dla szkoleń, warsztatów i spotkań w tematyce szeroko rozumianego samorozwoju. Ponadto, aby zapewnić środki finansowe przeznaczone na wymienione przeze mnie cele statutowe, organizowane będą aukcje, zbiórki pieniężne i inne przedsięwzięcia tego typu. Mam na to swój plan, nawet biznesplan. Pomagają mi w działaniach wspaniałe kobiety: Basia Korgól, Ewa Sadowska, Ewelina Palmowska, Renata Podsiadło, Marta Golińska i wiele innych.
Najważniejszy cel na ten rok?

Koronawirus nam podpowiedział – jak najwięcej edukacji. Kończymy z Basią Grzybek-Korgól książkę „Jak tam twoje zdrowie? – rozmowy z ekspertami w cieniu koronawirusa”. Przerzucenie aktywności do internetu, organizowanie spotkań online i powrót do konkursu „Kobieta i profilaktyka” to ważna część naszych działań na rzecz aktywizacji kobiet zajmujących się zdrowiem.

Czy czujesz się wreszcie kobietą spełnioną? Osiądziesz na laurach czy nadal będziesz sięgać po gwiazdy?

O matko, Madziu, ale pytanie. Dobrze, chwilę się zastanowię. Tak, jestem spełniona. Mam wszystko, co do mojego modelu spełnienia pasuje. A to są proste rzeczy, już od dawna to wiem. Zdrowa rodzina, satysfakcjonująca praca jako PR-owiec, mnóstwo pasji, które mnie duchowo odmładzają. Ja mam 50 lat, a siły witalne jakbym miała 30. Pasje nakręcają. Wiesz, po co budzisz się, zasypiasz…
Powera dodają mi trzy rzeczy: aktywność fizyczna, pasje i ludzie. To są moje najmocniejsze witaminy. Cały czas się rozkręcam, nigdy w życiu nie osiądę na laurach. Może zwolnię, tak, lubię to czasami, szczególnie w moich włoskich zakątkach, ale cały czas nad głową błyszczą kolejne gwiazdy😊

Czego Ci życzyć najbardziej?

Zdrowia, wnuków za parę lat, półmaratonu, który muszę zaliczyć. Ten w Gdyni miał być pierwszy, ale odwołano. Chyba w tym roku go nie będzie. Ale cel mam.
I chcę, aby Fundacja była rozpoznawalna. Dziękuję Madziu za Twoją pomoc!

Rozmawiała: Magdalena Ciszewska – Tabisz

fundacja_zajawka

Skorzystaj z poniższego formularza, aby skontaktować się z Nami


    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości