W niedzielę, 30 marca odbyło się spotkanie z naszego cyklu „Porozmawiajmy o zdrowiu”. Publiczność po raz kolejny dopisała. Ubrane na zielono i żółto panie stworzyły wewnątrz Dworku Białoprądnickiego prawdziwie wiosenną atmosferę. Nie zabrakło rozmów, wspaniałych kobiet i inspirującego gościa specjalnego. Pani Joanna Szczepkowska opowiedziała o swojej książce „Kto ty jesteś. Początek sagi rodzinnej”, w której odkrywa rodzinne tajemnice dotyczące jej dziadka Jana Parandowskiego i ojca Andrzeja Szczepkowskiego.
Aktorka, pisarka i felietonistka opowiedziała nam kulisy historii, które znaliśmy z gazet i telewizji. Wysłuchaliśmy anegdot o dzieciństwie, początkach aktorskiej kariery i przekonaliśmy się, że sławni rodzice (lub dziadek) mogą wręcz utrudniać zaistnienie na scenie. „Ojciec kazał mi się przygotować na granie czwartej żabki. Chciał mi uświadomić, że nie zawsze dostaje się pierwszoplanowe role. Tak mi się spodobała ta żabka, że zaraz poszłam ją odgrywać.”- śmiała się pani Joanna. Pojawiły się również tematy zdrowotne. Aktorka otwarcie mówiła o zespole deficytu uwagi, który zainspirował ją do napisania sztuki: „ADHD i inne cudowne zjawiska”. Opowiadała o trudnościach jakie napotykają w codziennym życiu osoby z ADHD. Przyznała także, że od umiejętności koncentracji bardziej ceni artystyczną stronę swojej osobowości.
Zanim na scenie pojawił się nasz gość, porozmawialiśmy o zdrowiu. Doktor Andrzej Marszałek z Laboratoriów Medycznych Synevo mówił o trombofilii, czyli zakrzepicy. W przystępny sposób wytłumaczył na czym polega badanie genetyczne pozwalające wykryć to schorzenie. Objawy pojawiają się najczęściej dopiero po 45 roku życia, często z dnia na dzień. Dlatego też tak ważna jest wcześniejsza profilaktyka. Mimo, że choroba jest wrodzona, niebezpiecznych zakrzepów można uniknąć pozbywając się złych nawyków. Nakładanie nogi na nogę jest zabronione! Kolejny punktem naszego spotkania była rozmowa z dr Joanną Kuschill – Dziurdą (z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDestetis) o zmianach, które warto przeprowadzić na wiosnę, oczywiście z myślą o zdrowym i pięknym wyglądzie. Medycyna estetyczna może również pomóc tym wszystkim, którzy w wyniku zrzucania zbędnych kilogramów, nie mogą się uporać z nadmiarem skóry.
Zgodnie z naszą filozofią, promujemy również aktywność fizyczną, przyszła wiosna, najlepszy czas na… nordic walking. O projekcie „Marsz po zdrowie” opowiadała mgr Małgorzatą Hodur z AWF Kraków. Skierowany do pań w wieku 25 – 35 lat projekt badawczy ma pomóc schudnąć osobom z nadwagą poprzez nordic walking. Wcześniej, kandydatki muszą przejść szereg testów. Jednym z nich jest pomiar składu ciała na urządzeniu, które Pani Małgorzata zaprezentowała podczas spotkania. Nie było chyba wśród zebranych osoby, która nie poddała by się pomiarowi! Organizatorzy zadbali również o oprawę spotkania. Odrobinę śródziemnomorskiego smaku zapewniły Koroneiki, oferując degustację oliwy i oliwek z tegorocznych zbiorów. Wśród uczestników rozlosowano nagrody ufundowane przez naszych partnerów: Laboratoria Medyczne Synevo, Instytut Medycyny Estetycznej MEDestetis, Leśne Spa, Shiatsu Mirakla, Materiały Biurowe X3 i kosmetyki naturalne Sylveco.
- 30-03-2014
- Relacje