Kraków
+48 503 164 521, 12 444 77 29
biuro@imageline.pl

Spotkanie

- z Martą Bizoń

Rozmawiamy, ale się też badamy – czyli kolejne „Porozmawiajmy o zdrowiu” za nami!

Już po raz ósmy uczestniczki znanej już w środowisku krakowskim kampanii „Porozmawiajmy o zdrowiu” dyskutowały o tym, dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne. Tak naprawdę dopiero podczas rozmów okazuje się, że ich wykonywanie odwlekamy na ostatni moment i znajdujemy tysiące innych spraw, które uważamy za pilniejsze.

Tę tendencję zdają się potwierdzać wyznania Gościa Specjalnego, Marty Bizoń. Często przed wykonaniem jakiegoś ważnego badania powstrzymuje mnie zwykły strach o jego wynik. Chyba nie jestem dobrym przykładem, by promować ideę profilaktyki zdrowotnej – śmiała się Pani Marta. Gdyby każdy był taki idealny i tak książkowo dbał o siebie, to nie byłoby sensu dalszego organizowania naszych spotkań – zapewniała prowadząca, Agata Niemiec.

A że potrzeba taka jest, potwierdziły tłumy kobiet, które wypełniły po brzegi salę restauracji „Cztery pory roku” w Hotelu Rubinstein. Zgromadzone Panie ze skupieniem słuchały wypowiedzi kolejno zapraszanych na scenę ekspertów z dziedziny medycyny i zdrowego stylu życia. W dobry nastrój wprawiało pyszne czerwone wino, którego dobroczynny wpływ na układ krwionośny i serce znany jest od wieków.

Pod gabinetami lekarskimi obserwujemy właśnie kolejki kaszlących i smarkających osób. To znak, że sezonowo nękająca nas grypa zaatakowała. O sposobach walki z nią oraz o możliwościach jej zapobiegania opowiadał dr Tadeusz Russer z Centrum Medycznego VIP- MED. Między innymi starał się obalić mity dotyczące szczepień oraz zachęcał do ich wykonywania. Wspomniał też, że w ramach narodowego programu bezpłatnie skorzystać z nich mogą osoby po 65 roku życia.

Kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania był niedosłuch. O zagadnieniu opowiadała dr Agnieszka Morawska z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Dowiedzieliśmy się, że przypadłość ta niekoniecznie musi być powiązana z wiekiem. Laryngolog tłumaczyła, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że z naszymi uszami coś jest nie tak – od czego się zaczyna i jak schorzenie postępuje. Do problemu ze słuchem często trudno nam się przyznać, próbujemy go bagatelizować i „jakoś z nim żyć”. Jeśli jednak nie postaramy się go wyeliminować, to problem ten wyeliminuje nas z normalnego życia społecznego – mówiła dr Morawska. Po spotkaniu skorzystać można było z bezpłatnej videootoskopii, którą dla uczestniczek zorganizowała firma GRAN (www.dobrzeslyszec.pl)

Na ekranie monitora obserwować mogliśmy zakamarki naszych uszu – Tak na srebrno świeci zdrowa błona bębenkowa, a tutaj mamy kosteczkę – objaśniała specjalistka wykonująca badanie.

Również i tym razem organizatorzy nie unikali zagadnień onkologicznych. Wraz z Joanną Świderską, specjalistką, dla której wirus HPV (brodawczak ludzki) nie kryje żadnych tajemnic, oswajaliśmy czynniki wywołujące raka szyjki macicy, drugiego co do częstości występowania nowotworu kobiecego. Wykrycie obecności wirusa w organizmie umożliwia wykonanie specjalnego testu. Im wcześniej dowiemy się, że jesteśmy zakażone wirusem HPV, tym częściej i uważniej możemy prowadzić dalszą diagnostykę i tym skuteczniej zapobiec rakowi. Siedem takich testów ufundowanych przez sieć laboratoriów Synevo rozlosowano wśród wszystkich Pań.

Oprócz terapii farmakologicznej stosowanej u chorych na raka, równie ważna w procesie zdrowienia i powrotu do aktywności po chorobie jest pomoc psychologiczna. O możliwościach w tym zakresie opowiadała psychoonkolog Edyta Krzysztof ze Stowarzyszenia Wspierania Onkologii Unicorn. Walczyć i wierzyć trzeba do końca. Nikt, nawet lekarz nie jest w stanie orzec ostatecznie, kiedy umrzemy. Stawianie takich diagnoz przypomina zabawę w Boga. – mówiła pani Edyta.

Trudniejsza i cięższa tematyka zrównoważona została lżejszą, lecz niemniej ważną dla świadomej i zdrowej kobiety. Zebrane Panie posłuchały o „fitnessie radości” – Zumba Fitness oraz wzięły udział w losowaniu karnetów na zajęcia w Platinium Club. Klinika Młodości, którą reprezentowała mgr Izabela Załęska ufundowała zabiegi RF, tzw. falami młodości, które wpływają hamująco na proces starzenia oraz ujędrniają skórę.

Kończąc spotkanie, Agata Niemiec dziękowała Hotelowi Rubinstein za gościnność, a uczestniczkom za liczną obecność na spotkaniu i dowody sympatii. Zaprosiła także na kolejne „Porozmawiajmy o zdrowiu” – już 25 listopada.

  • 23-09-2010
  • Relacje

GALERIA ZDJĘĆ

Ostatnie spotkania

Skorzystaj z poniższego formularza, aby skontaktować się z Nami






    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości